PL  |  EN

Od wizjonerskiego, efektywnego i neutralnego klimatycznie systemu ciepłowniczego dzieli nas tylko 50 minut. Samolotem.

Lot do Kopenhagi rozpoczął grudniową podróż delegacji OPEC Gdynia i OPEC Grudziądz, na zaproszenie Duńskiej firmy Ramboll, po doświadczenia w realizacji planu neutralności klimatycznej.


Model systemu ciepłowniczego Danii pod kątem technologicznym i organizacyjnym stanowi światowy wzór w efektywnym wykorzystaniu odnawialnych zasobów i sił przyrody. Jest nam bliski nie tylko ze względu na funkcjonowanie w podobnych do Pomorza okolicznościach klimatycznych, ale również światopoglądowo – świadczący misję prospołeczną, kumulujący korzyści po stronie klienta, odpowiedzialny za jakość życia przyszłych pokoleń.


OPEC współpracuje z firmą Ramboll w zakresie przygotowania planu neutralności klimatycznej, z uwzględnieniem sprawdzonych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych dla naszego jedynego aktywa węglowego w strukturze własności, jakim jest Zakład Energetyki Cieplnej w Wejherowie.


„Podczas podróży po Danii zobaczyliśmy na żywo ciepłownie korzystające z miksu technologii, które w przyszłości mogłyby zastąpić spalanie węgla w Wejherowie” – relacjonuje Maciej Bodal, Pełnomocnik Zarzadu ds. monitorowania i optymalizacji Strategii. „Pierwszy cel podróży zlokalizowany był w Jutlandzkim Toftlund. Zastosowano w nim sezonowy magazyn ciepła, będący sztucznym zbiornikiem wodnym o objętości 80 000 m3, w którym gromadzone jest ciepło pochodzące z farmy solarnej o powierzchni paneli 27 000 m2. Ciepło to jest oddawane do sieci, w zależności od zapotrzebowania, za pośrednictwem wymiennika ciepła lub pompy ciepła, a jako źródła szczytowe zastosowane zostały kotły elektryczne, gazowe i biomasowe, wspierane przez pompy absorbcyjne, gazowy silnik spalinowy i dobowy magazyn ciepła. Drugim obiektem tego typu był Grasten Fjernvarme, oparty na źródle biomasowym ze słomy, farmie fotowoltaicznej, kotle peletowym i magazynie energii o pojemności 5 800 m3, bilansującym zmienne w ciągu doby zapotrzebowanie na ciepło. Na terenie obiektu łatwiej spotkać stado owiec strzygących trawę wokół farmy solarnej niż człowieka. A to dlatego, że cały proces produkcji energii jest w pełni zautomatyzowany, a nadzór nad procesem produkcyjnym prowadzony jest zdalnie”.


Ostatniego dnia zorganizowano spotkanie ze specjalistami w siedzibie firmy Ramboll, zatrudniającej ponad 16 000 osób w wielu krajach. Poza solidną dawką historii i codzienności Duńskiej energetyki, która staje się dla nas coraz bliższą przyszłością, zaprezentowana została technologia ATES -  akumulacji ciepła i chłodu w gruncie, dzięki którym niskokosztowo i efektywnie ogrzewana i klimatyzowana jest główna siedziba firmy.


Jak Duńczycy widzą swoją energetyczną przyszłość? Największym wyzwaniem jest obecnie spełnienie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, aby zasilić swój system ciepłowniczy oparty o powszechne, małe i wielkoskalowe pompy ciepła, wspierane przez technologie OZE i spalarnie biomasy.  


Wizyta studyjna to sposób na poznawanie świata i jednocześnie - naukę. To czas na zapoznanie się z dobrze prosperującym przedsiębiorstwem, rozwiązaniami technologicznymi i organizacyjnymi, ale to również wydarzenia towarzyszące. Dla mnie właśnie taki był ten wyjazd. Zobaczyliśmy wiele rozwiązań technologicznych umożliwiających dekarbonizację oraz poznaliśmy funkcjonowanie duńskich przedsiębiorstw ciepłowniczych. Podczas pobytu w Danii zwiedziliśmy trzy instalacje ciepłownicze. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie siedziba firmy Ramboll, znajdująca się w Kopenhadze. Budynek ten robi ogromne wrażenie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, jak również nie mniejsze wrażenie robi technologia ogrzewania tego obiektu - podsumowuje Wojciech Grubba, kierownik Działu Produkcji Wejherowo.